banner
● Acil Servis
Anesteziyoloji ve Reanimasyon
● Beyin Cerrahisi
● Çocuk Cerrahisi
● Çocuk Hastalıkları
● Dahiliye
● Fizik Tedavi
● Genel Cerrahi
● Genel Yoğun Bakım
● İntaniye
● Kadın Hastalıkları ve Doğum
● Kalp ve Damar Cerrahi
● Kardiyoloji
● Kulak Burun Boğaz Hastalıkları
● Ortopedi ve Travmatoloji
● Radyoloji
● Üroloji
● Yeni Doğan Yoğun Bakım

           ÇOCUK SAĞLIĞI VE HASTALIKLARI BÖLÜMÜ

      Gaziantep Özel Sevgi Hastanesi Pediatri bölümü: Hafta içi her gün sabah saat: 08:00 ile 17:00 arası, cumartesi günleri 08:00 ile 13:00 arası çocuk hastalıkları uzmanının yetki ve sorumluluğunda hizmet vermektedir.

      Hasta çocukların muayeneleri sırasında gerekli görülen laboratuar ve radyolojik tetkikleri yapıldıktan ve reçeteleri düzenlendikten sonra gerekli durumlarda 10 gün içinde hastalar, ücretsiz kontrol edilmektedirler.

      Çocuklarda normal büyüme ve gelişmenin izlenmesi, normalden sapmaların tespiti yoluyla hastalıkların belirlenmesi ve önlenmesi için gereklidir. Sağlıklı çocuk takibinde düzenli olarak boy, ağırlık ve baş çevresi ölçümleri yapılmalıdır.

          Bebeğin Aşıları Ne Zaman Başlar? Bu Aşılar Nelerdir?


      Bebeğin aşıları doğar doğmaz başlayacak, anneyle birlikte hastaneden taburcu edilmeden önce ilk Hepatit B aşısı yapılmış olacaktır. Bunun ikincisi 1 ay sonra, üçüncüsü ise ikinciden 5 ay sonra yapılacaktır. 2 ayını dolduran bebeğe, BCG ve karma, çocuk felci aşıları yapılacak, karma aşı 4-6 haftalık aralarla toplam 3 doza tamamlanacaktır. Doktorunuz karma aşıyla birlikte menenjit aşısının yapılmasını da önerecektir. Bebek ilk 6 ayını doldurunca, aşı sıklığı da azalacaktır. 9 ayda kızamık, 15 ayda kızamık- kızamıkçık- kabakulak, 18 ayda karma, çocuk felci, menenjit aşısının tekrarı (rapel) yapılacaktır. Doktorunuzun önerisiyle, 1 yaşı dolunca suçiçeği, 2 yaşı dolunca Hepatit A aşıları da yapılabilir.

         Aşıyla Korunulabilen Hastalıklar Nelerdir?


     Verem, Kızamık, Hepatit B, Çocuk felci, Kızamıkçık, Suçiçeği, Difteri, Kabakulak, Zatürre, Boğmaca, Hemofilus influenza menenjiti, Tetanoz, Hepatit A

        Anne Sütünün Yararları

     Anne sütü üstün içeriği ile yeni doğan bebeği tüm gereksinimini 6 ay boyunca tek başına karşılayabilen, kolay sindirilebilen ideal bir besindir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde hafif veya hayatı tehdit eden ciddi enfeksiyonlara daha az rastlanmakta, alerji, ani bebek ölümleri anne sütü almayanlara göre daha az görülmektedir Bağışıklık sistemi güçlenmekte, özellikle solunum ve sindirim sistemi enfeksiyonları azalmaktadır. Anne sütü alan bebek hastalansa bile enfeksiyonu daha kolay atlatmaktadır.
     Annesini emen bebeğin zihinsel gelişimi, ilerideki okul başarısı daha iyi olmakta, anne- bebek arasındaki bağ daha kolay ve güçlü kurulmaktadır
      Bebekliğinde yeterli süre anne sütü almış erişkinlerde lenfoma, lösemi, diyabet gibi bazı hastalıkların sıklığı da azalmaktadır
      Bebek için sayılamayacak kadar çok yararları olan anne sütü, annenin de gebelik öncesi formuna dönmesini kolaylaştırmakta ; emziren anne bunun için gerekli enerjiyi sağlamak üzere depolanan yağ dokusundan kurtulmaktadır Ayrıca meme, yumurtalık ve rahim kanseri riski azalmaktadır.

         COCUKLARDA IDRAR YOLU ENFEKSIYONLARI

     Idrar yolu enfeksiyonlari cocuklarda ust solunum yolu enfeksiyonlarindan sonra en s’k gorulen enfeks’yonlardir. Bes yasina gelene kadar genellikle kiz cocuklarin % 8i\ erkeklerin ise yaklasik % 1=2 si en az bir kez idrar yolu enfeksiyonu gecirmis olurlar. Yenidogan donemi di;inda her donemde kiz cocuklarinda erkek cocuklarindan daha s’k gorulur. Cunku kizlar anatomic olarak idrar yolu enfeksiyonlarina daha yatkindirlar.Sunnet olmamis erkek cocuklarda da siklik; sunnet olmus yasitlarina gore daha yuksektir. Cocuklarda zamaninda tani konulup tedavi edilmeyen idrar yolu enfeksiyonlari: buyume gelisme geriligi/hipertansiyon ve ‘lerleyici bobrek hasarina yol acarak kronik bobrek yetmezligine yol acabilir.

    Idrar yolu enfeksiyonlari bobregi tutup piyelonefr’t tablosuna neden olabilecegi gibi alt idrar yollarini tutup sistit seklinde seyredebilir.

        IDRAR YOLU ENFEKSIYONUNUN SEBEBI NEDIR

     Idrar yolu enfeksiyonlarinda en sik rastlanan etken bagirsak bakterileridir. Genellikle enfeksiyon bu bakterilerin uretradan yukari dogru cikmasi ile olusur. Nadiren kan yolu ile de enfeksiyon olusabilir. Kiz cocuklarinin anatomik yapisi (uretra daha kisa oldugu icin) idrar yollari enfeksiyonlarinin daha s’k gorulmesine neden olur. Mesanenin tam olarak bosalamamasi ve asitliginin azalmasi ile koruyucu bakterilerin kaybi idrar yolu enfeksiyonlarina zemin hazirlar.

       BELIRTILERI NELERDIR

    Cocuklarin idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle verdigi belirtiler tamamen yasi ile alakalidir. Cocugun yasi ne kadar kucukse/ bu belirtileri saptamak zorlasir. Bebekler ve 2 yasindan kucuk cocuklarda bulgular genellikle ur’ner s’stemle ilgili degildir ve kolaylikla gozden kacabilir. Kucuk bebeklerde sadece ates/huzursuzluk/aglama gorulebilir/ Buyuk cocuklarda

Idar yaparken acima

Idrara cikma sikliginda degisiklik\ s’k idrara cikma

Idrarin gorunum ve kokusunda degisiklik

Ates ;titreme

Istahsizlik

Bulanti;kusma

Karin agrisi

.Gece yatak islatma nedeni ile arstirilan cocuklarda da tesadufen idrar yolu enfeksiyonu tespit edilebilir.

         IDRAR YOLU ENFEKSIYONU TANISI NASIL KONULUR

    Idrar yolu enfeksiyonu teshisi idrar kulturunde bakteri uremesi ile konulur/Bazen idrar uygun olmayan kosullarda alinmadiginda da bakteri uremesi olabilir ve her zaman enfeksiyon demek degildir. Genellikle tetkik icin plastik torba kullanilir. Ancak kuskulu durumlarda sonda ile ya da suprapubik aspirasyon ile idrar almak gerekebilir.

Eger bir cocuk sik sik idrar yolu enfeksiyonu geciriyorsa olasi bir anormallik acisindan hastanin mutlaka degerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle genellikle su islemler yapilir.

1-Ultrasonografi ‚le bobrek\idrar yollari ve mesanenin sekli\buyuklugu ve yapisi incelenir.

2-iseme (voiding ) sistouretrografisi ile mesaneden bobrege dogru idrar kacisinin olup olmadigi (vezikoureteral reflu) arastirilir.

3-Bobrek sintigrafisi ile de bobreklerin islevleri (kanlanma\idrar olusturma ve idrari bosaltma) ile bobrek cikiminda bir darlik olup olmadigi belirlenir.

TEDAVI

Idrar yolu enfeksiyonlarinin tedavisinde antibiyotikler kullanilir.Antibiyotik secimi ve uygulama yontemi hastanin yas grubu/yasanan bolgedeki antibiyotik direnci ve hastanin klinik bulgularina gore degisir. Yenidogan\kucuk bebek ya da cok hasta cocuklarda damar yolu ya da enjeksiyon ile antibiyotik tedavisi gerekabilir yoksa agizdan antibiyotik tedavisi verilir. Geciken tedavi bobrek hasari gelisme riskini arttirir.

      İDRAR YOLU ENFEKSONLARINI ONLEMEK ICIN NELER YAPMAK GEREKIR

Bezli bebeklerde /diskinin genital bolgeye temasini onlemek icin sik sik bez degistirmek.

Kiz cocuklarda alt temizligin onden arkaya dogru yapilmasi.

Bol sivi almak.

Kuvette yikanmamak. Genital bolge temizliginde tahris edici sabunlar kullanmamak.

Dar\ sentetik ic camasiri kullanmamak.

Sik sik tuvalete gitmek.

Kabizligin engellemek

 

Daha fazla bilgi için: Alo SEVGİ  0342 220 60 60

 

seperator
Acil E-Randevu Dış Gebelik
Ambulans Hizmetleri E-Radyoloji Yeni Doğan Bebek Emzirme
Ameliyathane E-Laboratuvar Kızamık
Hasta Taşıma Hizmetleri E-Bebek Su Çiçeği
Laboratuvar E-Geçmiş Olsun Kabakulak
Poliklinik        
Radyoloji        
Yatan Hasta Servisi        
Yoğun Bakım
seperator